Dánsko
Nový Zéland
Kanada
Austrálie
Úvod
Zažijte Kanadu
Studium v Kanadě
Školy v Kanadě
Práce v Kanadě
Ubytování v Kanadě
Letenky do Kanady
Užitečné rady a informace
Všeobecně o Kanadě
Reference
Nacházíš se: Úvod - Užitečné rady a informace
Užitečné rady a informace

Pokud se chystáš do Kanady, je možné, že věci, které jsou pro tebe doma automatické, v Kanadě fungují jinak nebo naopak. Tu je pár tipů:

Elektrická zásuvka

Zásuvky v severní Americe jsou úplně jiné než v jiných zemích světa. Kanada má 120V, 60Hz , takže pro evropské přístroje je potřebné zakoupit si adaptér. Doporučujeme udělat to až v Kanadě, protože je to tam většinou levnější. Všechny elektrické přístroje budou teda napájené pod nižším napětím, takže i jejich výkon bude nižší než jste zvyklí.

Daně

Na co si v Kanadě hodně lidí hůř zvyká je, že DPH není automaticky zahrnutá v ceníkových cenách služeb a produktů a pokud chceš znát reálnou cenu, daň su musíš připočítať sám. Jelikož se DPH liší od provincie k provincii, systém si takto zjednodušili a podporují matematickou gramotnost svých obyvatel :) Nebo jen vyvolávají dojem, že ceny jsou nižší?!

V Kanadě platí dvojí daň z prodeje

  1. Provinční maloobchodní daň / Provicial Sales Tax PST / - sazba se mění v závislosti od provicie
  2. Federální daň z prodeje zboží a služeb / Federal Goods and Services Tax GST / 5 %

V některých proviciích účtují obchodníci Harmonised Sales Tax HST, která zahrnuje PST i GST. Např. v British columbia je daň 12 %.

Tipy / Spropitné /

Nepsaným pravidlem nebo takovou spoločenskou zvyklostí v Kanadě je, že v restauracích, barech, v oblasti služeb / kadeřník, taxikář.... / se dávají tipy. Je to i z toho důvodu, že v Kanadě není poplatek za obsluhu započítaný v ceně před zdaněním.

Pravidlo je přidat k účtu ve výšce 10 % z výsledné sumy na účtě, ale samozřejmě jen v tom případě, že byla se službou spokojenost. Z našich zkušeností však můžeme říct, že Kanaďané poskytují ve službách vysokou kvalitu, jsou velmi milí, vstřícní, ochotní ... Vědí, že když se na zákazníka usmějí a ve všem mu poradí, že budou i odměněni. Možná by to pomohlo i u nás.

Internet

Wifi spojení je velmi přístupné, skoro v každé kavárně, knihovně a veřejných prostranstvích se můžeš připojit na internet zadarmo nebo za drobný poplatek.

Kuchyně

Protože Kanada je země, kde žije mnoho kultur vedle sebe, budeš moct ochutnat širokou paletu jídel z různých koutů světa. Podle svojí chuti si můžeš skočit na oběd do Japonské nebo Indické restaurace nebo do sebe "tlačit" supertlusté Americké hranolky a maso, z kterého doslova kape olej :) Každá kuchyně je něčím specifická a určitě doporučujeme vyzkoušet všechno možné. Ideální je vypravit se na takové  dobrodružství s někým z dané země (např. se spolužákmy z kurzu angličtiny). Některá jídla totiž díky množství toho či onoho koření pro gurmána-začátečníka zdaleka nejsou konzumovatelná :) Postupným tréningem si však mnohá často člověk zamiluje.

Kanadský dolar

Každá kanadská mince má svoje originální pojmenování.

 

  • $1 je „ loonie „
  • $2 je „ twoonie“
  • 25-centová mince je „quarter „
  • 10-centová mince sa nazývá „dime“
  • 5-centová mince sa nazývá „nickel“
  • 1-centová mince sa nazývá „penny“

 

50 a 100 dolarové bankovky sa používají jen velmi málo nebo je někde ani vůbec nepřijímají. Je to z důvodu falšování

Americká měna

Pokud máš americké mince , můžeš  s nimi klidně platit i v Kanadě. Bohužel, americké dolary - bankovky, si člověk obvykle musí zaměnit jako každou jinou měnu

 Studium v Kanadě


Podpořte násCopyright © 2001-2023 WSI - Víza do Kanady, studium a práce ...